Co nám říkají včely

13. března 2015 v 23:22 | Tk |  Povídání o medu a včelách

Včelka s pylovými rousky na nožičkách


Znáte to, jedete po silnici a nějaký blbec Vám nedá přednost. Lamentujete nad rozflákaným autem a říkáte: "Já za nic nemohu, já jsem v tom nevině. To on, nedal mi přednost". Nejste v tom nevině! To jen VESMÍR, ABSOLUTNO, či jak


tomu chcete říkat, vás upozorňují: "Už se na to nemohu dívat. Nevidíš, že ti XY nedává přednost. Proč s tím něco neuděláš?" Viník dopravní nehody dostává zprávu opačného charakteru: "Komu nedáváš přednost? Kde se chováš jako hovado?"

Nic kolem nás se neděje jen tak, pro nic za nic. Jsou to zprávy, pro ty co umí po slouchat. Poslední dobou se "vyrojily vši". Zavšivenej je kdekdo, ovšem jeden je chytne a druhý ne. Znáte úsloví "Mít veš v kožichu". Naprosto přesné: Někdo vás vysává, někdo na vás parazituje. Možná jste si nevšimli, možná to nechcete vidět…

A teď konečně k roztočům varroa destructor. Jsou to parazité, kteří parazitují na včelách a jejich larvách a oslabují včelstva. Přes léto žije v úlu až 50.000 včel. Společenství včel je dokonale organizováno. Každá včelka ví, co má dělat a svůj úkol plní svědomitě a pilně. Však se marně neříká "pilný jako včelička".

Pak přijde včelař a chce víc. Víc medu, víc vosku, víc propolisu, víc pylu a vymýšlí různé finty, jak ze včel vyždímat ještě víc. Po zimě nakoukne do úlu a co to?. Včely nikde, dokonce ani jejich mrtvolky nejsou na dně. Včely to prostě vzdaly, opustily úl a odletěly někam zemřít. Říká se tomu "syndrom opuštěného úlu". Nepřipomíná vám to něco?

Existují hypotézy, že za syndrom opuštěného úlu jsou zodpovědné pesticidy, insekticidy GMO i mobilní telefony. Zřejmě od všeho trochu. Podobnost čistě náhodná?

A proto naslouchejme včelám a také paní "Náhodě".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama