Mám na zahradě binec, říkají sousedé

4. března 2015 v 15:44 | TK |  Postřehy, úvahy
Moje zahrada není učesaná a už vůbec ne sterilní. Ještě dnes najdete na záhonech suché rostliny. Vyrostly, obdaroaly mě svými květy, daly semena, která odevzdaly ve vhodný čas zemi. Uschlé posloužily jako úkryt pro různý hmyz.

Nechala jsem je projít procesem zrození, mládí, zralosti i umírání. Ostříhám je, až bude zcela jisté, že se mrazy nevrátí, abych ochránila predátory, kteří se v nich zabydleli a oni budou na oplátku chránit zahradu před škůdci.

Pod borovicí, která sklání své větve až k zemi, mám, většina zahrádkářů by řekla, binec. Na hromadu tam dávám, co by se dlouho rozkládalo v kompostu. Větve, které nejdou dát do drtičky, stonky od bělotrnu kulatohlavého a proskurníků.., občas tam hodím trochu trávy nebo listí. Borovice na hromádku shodí své jehličí. V té hromadě bydlí pán ježek. Oplátkou za luxusní ubytování požírá hmyz, silmáky a likviduje ovoce spadlé na zem, pokud je včas neseberu.

Pod listy rebarbory a bergénií se rády schovávají žáby.

Trávník není anglický ani fotbalový. Rostou v něm sedmikrásky, popenec, sem tam nějaká pampeliška a samozřejmě jetelíček. Je to jedlý trávník, ale o tom až jindy. Také se neseká tak často, jako u sousedů. V horkých suchých obdobích vyšší porost zastíní půdu a nevysychá tolik a tak vypadá pořád svěže i bez zalévání. A toho života - včelky, čmeláčci, motýli, brouci.

V koruně borovice sídlí hrdličky, po trávníku poskakují kosi, vysokánský smrk vypadá v době hnízdění jako vrabčí panelák. Kolem ptačího pítka se každou chvíli strhne hádka, kdo že má přednost při koupeli.

Pravda, občas zaslechnu nějaký ten odsudek na adresu mé zahrádky. Kolem nás chodí domů majitelé hoch zahrádek. Mají ty své jako vyluxované, pořádek jako na vojně, ještě, že ty kytičky nejde srovnat do komínků… Cestou domů kolem našeho plotu ztrácí obaly od sušenek, plastové láhve, kelímky od kávy, kapesníky a ještě jiné předměty, o kterých se mi nechce ani rozepisovat. Někdy mám chuť, přibít na vrata ceduli: "Děkujeme, že nám zde necháváte své vizitky. Alespoň víme, kdo kolem chodí domů". Dosud jsem to neudělala a pravděpodobně to ani neudělám. Jestliže někoho naštvete, nic tím nezískáte..

Naše zahrádka je poněkud zarostlá a i za horkého dne je zde příjemně. Je zkrátka nejen pro lidi, ale pro všechno živé, co k nám najde cestu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 valin valin | Web | 6. března 2015 v 12:31 | Reagovat

Mě se tvoje zahrádka, alespoň podle fotky líbí. A taky se mi líbí tvoje takříkajíc symbioza s přírodou. A mám slabost pro ježky...

2 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | E-mail | Web | 7. března 2015 v 12:52 | Reagovat

Taky se mi líbí, hlavně je na ni vždy příjemně, i za velkých veder. Byla založena před víc než 30 lety, dnes už bych to udělala jinak. Jednak na to nemám čas, když mám pozemek a manžel si změny nepřeje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama