Mé včeličky jsou v kondici

13. března 2015 v 9:18 | TK |  Povídání o medu a včelách
O víkendu jsem byla za včeličkami. Teploměr ukazoval téměř 20 stupňů na slunci, včelky létaly jako divé a přinášely první pyl.


Celou zimu jsem se strachovala o jejich osud. V srpnu jsem řádně zakrmila, ale pak došlo díky novému sousedovi -včelaři a jeho neodbornému zacházení se včelami k velké loupeži. Mé včelky hrdinně bránily své zásoby a prostor před úly byl pokryt mrtvolkami útočících i bránících včel. Kontrola zásob po loupeži nebyla možná a neměla ani smysl, protože tak pozdě dodané zásoby by včely již nezpracovaly. Přistoupila jsem tedy k poslední možnosti-modlitbě.

Vedle nedostatku zásob jsem se též bála rozšíření roztoče varroa, kterému se při loupežích obzvlášť daří. Výsledky laboratorních vyšetření ukázaly, že sv. Ambrož, patron všech včelařů, mě neopustil ani v tomto případě. Přes všechny nepříznivé podmínky v podletí, se v měli, zaslané k rozboru, našly pouze 2 roztoči. Léčení nátěrem plodu jsem se bohužel nevyhnula, protože celý okres je roztoči zamořen a v některých případech bylo nalezno i okolo padesáti roztočů.

Mé včelky se zkrátka mají. Zimní generace včel má přímo luxusní výživu. Zatím co široko daleko touto dobou téměř nic nekvete, moje včeličky živí svůj plod nektarem a pylem z včelích (bylinkových) záhonků, slunečnic a také svazenky, kterou vysévám na sklizená políčka. Zimním, dlouhověkým včelám se tak dostává skutečně kvalitní, zdravé a pestré stravy, ne pouze cukerného roztoku.

Zkrátka, včelky přežily zimu v dobré kondici a matky již kladou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 valin valin | Web | 20. března 2015 v 13:55 | Reagovat

Držím palce, paní včelařko... tobě i tvým včelkám...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama