Proč pěstuji brambory a mák?

1. března 2015 v 21:07 | TK |  Plodiny


Proč pěstuji brambory?
V dnešní době se žijeme v prostředí zatíženém chemií, smogem i elektromagnetickým smogem. Konzumujeme převážně chemicky upravenou a zmrazenou stravu, podtržené ovoce dopravované na vzdálenost tisíců kilometrů……. Proto pěstuji brambory, mák, dýně, cibuli, česnek, fazole na lusk a semeno, bylinky, jím vlastní med a vejce od šťastných slepiček……, docela dobrý základ ničím nezatížené stravy, nemyslíte?


Zajímavé bylo, že když jsem se zmínila sousedovi, že chci pěstovat brambory, hned přispěchal s radou, kde koupit sadbu, hnojivo, postřik na mandelinku i proti plísním a všechno mi to prý dodají najednou spolu se sadbou. Neodporovala jsem, nenutím lidem svá přesvědčení. Ale, nerozumím tomu. Takovéhle brambory si mohu koupit v supermarketu.

Jak jsem pěstovala já? Do brázdy jsem pod každou bramboru dala půl kyblíku kompostu a lžíci dřevěného popela. Dřevem topím v maringotce a dávám si zatracený pozor na to, co v kamnech spálím, třeba bílý lesklý papír, barevné obaly,…. do kamen nepatří. Po zahrnutí brambor jsem celé políčko pocukrovala tenkou vrstvou slámy, abych holou půdu zastínila a snížila odpařování. Rakovník je ve srážkovém stínu a vláha je cenná. Brambory jsem jednou nakopčila zeminou a poté jen mulčovala slámou a později zaschlou trávou.

Výhodou mulče je, že dobývání brambor při sklizni je snadné a hlízy jsou čisté. Nastlaný materiál se může zaorat. Já ho kompostuji, protože na sklizené políčko seji svazenku nebo hořčici. Nevýhodou je, že nastýlka přitahuje plzáky. Největší práce byla tedy se sběrem mandelinky a plzáků. Za večer a ráno jsem jich nasbírala pětilitrovou láhev.

V sousedství brambor jsem vysadila mák. Mák je zdrojem pylu pro včely, i když jsou po něm poněkud podrážděné a pro mně vítaná a zdravá pochoutka. Už jako malá holka, to léto co jsem během prázdnin vyrostla o 10 cm, jsem se po máku mohla utlouct. Sypala jsem si ho do kávového hrnečku a denně jsem jeden hrnek snědla. Teprve mnohem později jsem se dočetla ve vegetariánské kuchařce manželů Červených, že mák je vynikajícím zdrojem vápníku: 1400 mg ve 100 gramech máku.

Pěstování máku vedle brambor je finta starých zkušených sedláků. Většina z nich to do dnes dělá, ale už vlastně neví proč. Bramborům se vedle máku prostě daří.

Pro pěstování jsem vybrala intuitivně sadbu Belladonna červené a neprohloupila jsem. Výsledek posuďte sami.

Mezi řádky nastýlám zbytky divizen z minulého roku (působí antisepticky), kostival a kapradí.

Jedné chyby jsem se přeci dopustila. Bramborové políčko jsem založila vedle záhonu s fenyklem a nedošlo mi, že okoličnaté nebo chcete-li miříkovité, milují kovaříci. Jejich larvy se jmenují drátovci a provrtávají brambory. Takže, letos to bude jinak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama