Každý rok o Dušičkách

27. listopadu 2015 v 0:34 | Tk |  Zamyšlení na téma týdne
Už jako malá dívka jsem měla ráda obraz, který visel u babičky v obýváku. Byla to kopie obrazu Františka Ženíška Oldřich a Božena. Pro naši rodinu byl

obraz velmi cenný, protože ho maloval můj pradědeček. Vždycky jsem si myslela, že dědečkovi obraz trochu nepovedl. Vůbec se i nelíbila zvednutá levá noha koně. Teprve když jsem viděla originál, pochopila jsem, že je to opravdu věrná kopie.
Příběh krásně popisovala písnička, kterou mi babička zpívávala: "Prala dívka u potoka prádlo, byla jako z růže květ, z jejích dvou modravých očí byl viděti celý svět, prostého rodu byla, vesničanka na trůn zrozená…" Dál si to bohužel nepamatuji. Podle pověsti se do ní kníže Oldřich zamiloval a pojal ji za manželku.

Moji prarodiče z tohoto kraje pocházeli a tak památné místo, kde se setkali kníže Oldřich a selka Libuše, pravidelně navštěvujeme, když objíždíme hroby předků o Dušičkách.

.
Oldřichův dub v Peruci je vysoký přes 30 metrů, obvod kmene v prsní výši je 750 centimetrů a v patě stromu 970 centimetrů. Jeho věk se odhaduje na 1000 let a patří mezi nejstarší stromy u nás. Nedaleko Oldřichova dubu prý stával i dub Boženin, který již neexistuje. Dub dvakrát zachraňovali hasiči. Jednou ho zapálil blesk, podruhé vandalové. Ve čtvrtek, kdy jsem Peruc s vnoučaty navštívila, byl celý den opar a tomu odpovídají i fotografie.Boženina studánka v PeruciBudova pivovaruTabule na statku hlásá, že dle ústního podání na tomto místě stála tvrz Křesiny ze které pocházela Božena.Rokokový zámek v Peruci

V roce 1999 zde byla otevřena Pamětní síň Emila Filly, kde jsou vystavena jeho díla. Tento český malíř, grafik a sochař v létech 1947 -1952 žil a tvořil v jižním křídle zámku. Galerie neslavně proslula tím, že z ní, dne 18.11.20011, byly ukradeny 4 mistrovy obrazy v hodnotě několika desítek milionů korun. Loupež obrazů Slepec(1926), Žena s kartami (1946), Zátiší s mísami ovoce(1946) a Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948) byla, kvůli značné hodnotě děl označována za loupež století (i přesto, že si pachatelé zřejmě nebyli vědomi skutečné hodnoty svého lupu a pokusili se jeden z obrazů prodat za směšnou částku 250 000 Kč). Zhruba po měsíci vyšetřování byly ukradené obrazy policií vypátrány a vráceny galerii.

Tentokrát jsme navštívili i zámek v Libochovicích. Naposledy jsem tam byla s mladší dcerou před deseti lety. Zámek mi připadal zchátralý oproti poslední návštěvě, ale park je úchvatný. Zvu Vás na malou procházku.Zámek je postaven na břehu řeky Ohře


Poslední zastávka byla, letos již za šera, nedaleko Klobuk. Uprostřed pole stojí 3,5 m vysoký a pět tun vážící menhir Kamenný muž. Říká se mu též Pastýř se stádem. Podle pověsti byl obklopen šesti až dvanácti kameny (ovečkami). Podle jiné pověsti se jedená o pastýře, který žádal Ježíše a sv. Petra, aby zůstal věčně živ.


Roku 1852 byl při velké bouři Kamenný muž vyvrácen a znovu postaven. Na paměť této události byly do země pod ním vloženy mince.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Poustevnice, Čarodějka Poustevnice, Čarodějka | 21. prosince 2017 v 10:26 | Reagovat

Dlouho jsem dtady nebyla. Kam zmizely fotky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama