Červenec 2016

Byl to sen?

14. července 2016 v 7:56 | TK |  Fntasmagorie
Zastavila jsem se na kraji svéží zelené louky poseté zvonky, kopretinami, kohoutky a dalšími lučními kvítky, jejichž jména jsem už zapomněla. Fascinovaně vdechuji vůni a pozoruji pokojně se pasoucí krávy, ovce a skotačící kozy s kůzlaty.

Prostředkem obrazu líně plyne řeka. Je nádherná, modrozelené barvy jakou mají řeky z ledovců. Nevídaná krása. Kdysi, když jsem byla malá, jsem takovou viděla ve Švýcarsku. Znovu se neodbytně ozve žízeň. Nejdraději bych se rozběhla k řece, poklekla na jejím břehu, nabrala do dlaní vodu a napila se. V představách svlékám ty šedivé, ošklivé a špinavé šaty, nejsou jiné, není ani voda k jejich vyprání, nořím se do vody a vyvádím jako dítě.

Za řekou upoutá moji pozornost traktor. Jezdí sem a tam po poli, spíš se vznáší kousíček nad zemí, aby ji neudusal, jen pluh ukrajuje půdu a převrací ji. Jezdí sám. Nepotřebuje traktoristu stejně jako nákladní automobily nepotřebují řidiče a továrny dělníky. Neexistuje hromadná doprava. Těch pár vyvolených má automobily, které jezdí sami a dokonce k tomu nepotřebují ani silnice, kopírují terén kousek nad zemí.

Můj svět je jiný. Zem udusaná tisíci chodidly, prach, pach, špína, žízeň, jakýsi odpad, kterému se říká jídlo, je na příděl, nedá se to jíst. Ani děti už se nerodí.

Z úvah mě vytrhne trýznivá žízeň a také hlad. Kdyby tady byl drátěný plot, prostrčila bych okem palec a ukazovák a utrhla kousek toho zeleného jetele. To musí být dobrota. Plot tu není, jen ta deset centimetrů široký šedivý pruh, která hlásá ani o krok dál. Jak se přibližuji, řemínek na mém kotníku začíná vibrovat a varovně blikat červenou barvou. Už jsem to viděla tolikrát, Úder, tělo padá bezvládně k zemi.


Otočím se, abych si naposledy prohlédla svou minulost a budoucnost a učiním poslední krok. Tělo padá a já se volně jako pták vznáším nad tou zapovězenou krásou. Nemám hlad, nemám žízeň, jsem neskonale šťastná.