Cikáni a já

22. prosince 2017 v 21:54 | Tk |  Babičko, jak to bylo zamlada
Jako malá jsem se cikánů bála. Stávali v hloučku před Automatem. Cikánky v dlouhých širokých černých sukních, pestrých květovaných halenkách s velkým výstřihem a nezbytným rudým květem v dlouhých vlasech, cikáni s kalhoty hluboko pod obrovským břichem a trikm vysoko nad. Byli hluční a obcházela jsem je velkým obloukem.

Pak městský výbor nastěhoval cikánskou rodinu do státního bytu vedle babičina domku. Hned první den cikánka natáhla mezi javory na náměstí šňůru a pověsila prádlo. Poprvé a naposledy. Všichni byli politicky korektní a schovívaví. Baby na lavici před domem nerozuměly životnímu stylu nových sousedů, ale o děti zajímaly a laskavě si s nimi povídaly.

Šok nastal, když skončilo léto a venku se ochladilo. Cikáňata si hrála na schodě před domem nahatá jako v létě. Moje babička se na to nemohla dívat a dala sousedovic Mileně červený kabátek ze kterého jsem právě vyrostla. Nebyl to ledajaký kabátek. Byl z kvalitního materiálu, perfektně vyparacovaný. Moje babička mívala módní salón. Zjistila jsem to náhodou, když jsem šmejdila na půdě a objevila sklíčko s barevným obrázkem. Byla na něm elegentní paní v klobouku a rozevlátem zeleném kabátě, lodičkách na vysokém podpatku a nápis módní salón Boženy …..... Běžela jsem za babičkou s otázkou, co že to je. "To je reklama. Promítala se v kině na plátno před začátkem představení", poučila mě babička. Tak tenhle luxusní kabátek dostala sousedovic Milena. Trochu nejistě se v kabátě producírovala po chodníku před barákem. Za tři dny načapala babička starou cikánku, říkejme jí Červeňačka, jak s kabátkm vytírá schod do baráku na kterém si zase hrála nahatá Milena.

Paní Červeňáková mě pokaždé, když jsme se potkaly, zvala na návštěvu. Bála jsem se, mé výmluvy nebraly konce a nabíraly na trapnnosti, až jsem se jednoho dne odhodlala a pozvání přijala. Byt byl naklizený, v ložnici obrovská postel s nezbytným přehozem až na zem, háčkovaným polštářem uprstřed a panenkou se širokou sukní. Teprve nyní, po letech mě napadá otázka, kdeže vlastně spaly děti. Poslední místnost do které mě paní Červeňáková dovedla byla jakási komora - dlouhá místnost bez oken, tři možná čtyři čtvercové hospodské stoly sražené k sobě, kolem dokola židle, kolem kterých se stěží dalo protáhnout, popelníky přetékající nedopaky a popelem, pulitry s pivem, kouř, že nebylo vidět na druhý konec místnosti. Ihned se mi před očima mihl starý dětský kočárek beze střechy, v něm nasázené pětilitrové láhve od okurek s pěnivým pivem. Toho dne jsem se cikánů přestala bát. Byla jsem jejich Včelí, všichni se ke mně hlásili a zdravili mě a já je.

Dětí měli Červeňákovi šest. Pokaždé, když se narodilo další dítě, šlo to nejstarší do dětského domova. Když odcházela Milena, hluboce se mě to dotklo. Nebyly jsme kamarádky, neměli jsme nic společného, snad jen ten červený kabátek. Jednou jsem jí nabídla, ať se mnou pečuje o pidizahrádku, kterou jsem vysázela kolem javoru, ale nezaujalo jí to. Byly jsme jak dvě květinky, které zdánivě ničím nepropojené, vyrůstají vedle sebe, jen kořínky se dotýkají.

Co Rómové a já. Nic. Červeňákovi se odstěhovali, babička zemřela, domek má dávno jiného majitele. Rómské mamky a taťky občas potkávám před kostelem, když přijedu do malého města na návštěvu přátel. Všichni ve značkovém oblečení, mimča v luxusních kočárcích, mamky okupují lavičky, taťkové postávají okolo a všichni bez rozdílu lustrují chytré telefony. Časy se mění.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama